Number Series Quant
Sign Up on PracticeMock for Free Tests, General Awareness, Current Affairs, Exam Notifications and Updates

Number Series Quant Mains Practice Questions with Detailed Solutions

Question 1: The following numbers form a series followed by a (?). Find the odd one out and also find that what will come

Website-Banner_DOUBLE-DHAMAKA

in place of the question mark (?) in the following series?

324, 372, 437, 517, 620, 738, 883, ?

A) 437, 1052

B) 517, 1051

C) 620, 1051

D) 738, 1054

E) 620, 1049

Question 2: Given below are two series I and II. In the 1st series find the odd one out and take the correct number of that series as 1st term of 2nd series and then find the value of m.

I. 4, 5, 12, 39, 158, 805

II. _, _, _, _, m

A) 3724

B) 3812

C) 3904

D) 4034

E) None of these

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

Question 3: There are two series given below. Series I has one wrong term. Find the wrong term of Series I, take it as 1st term of the Series II and then find its 10th term of that series following the same pattern as followed in series I.

Series I: 632, 695, 596, 739, 540, 799

Series II: ………………………………………….10th term.

A) 40

B) 875

C) -543

D) 120

E) -471

Question 4: A series is 58, 87, 174, 435, 1305

If another series 16, __, __, __, __, m follows the same pattern as the given number series, then find the value of m.

A) 1120

B) 1260

C) 1040

D) 1320

E) 1180

Question 5: In the given series, what will come in place of question mark (?) and also find the wrong term of the same series, as the series contains one wrong term. The options are in the sequence of (X, ?), where X is the wrong number of the series and (?) is the missing number of the correct series.

57, 73, 98, 132, 183, 247, ?

A) 73, 349

B) 132, 328

C) 98, 367

D) 183, 402

E) 183, 252

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

Directions (6 – 8): Answer the questions based on the information given below.

Find the values of (a) and (b) in the given series and answer the questions that follow:

(a), (b), 102, 104, 107, 113, 128, 173

Question 6: A new series is formed having ‘b’ as the first term. The 2nd term of the series is (b + 22), 3rd term of the series is (b + 33) and 4th term of the series is (b + 44) and so on. Find the 5th term of the series.

A) 98 + 55

B) 99 + 55

C) 100 + 55

D) 101 + 55

E) 102 + 55

Question 7: Let 2a = x. What is the difference between ‘x’ and 5th term of the given series.

A) 64

B) 88

C) 90

D) 79

E) 85

Question 8: Let the next term of the given series be m, then ‘m’ is approximately how much percent more than ‘a’?

A) 344%

B) 272%

C) 244%

D) 374%

E) 144%

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

Question 9: The following numbers form a series. Find the odd one out.

24, 36, 84, 284, 1160, 5828

A) 36

B) 1160

C) 5828

D) 84

E) 284

Question 10: The following numbers form a series. Find the odd one out.

124, 180, 252, 308, 380, 416

A) 180

B) 416

C) 308

D) 380

E) 124

प्रश्न 1: निम्नलिखित संख्या एक श्रृंखला का निर्माण करते हैं जिसके बाद (?) है|विषम का चुनाव करें और यह ज्ञात करें कि निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिन्ह (?) के स्थान पर क्या आएगा?

324, 372, 437, 517, 620, 738, 883, ?

A) 437, 1052

B) 517, 1051

C) 620, 1051

D) 738, 1054

E) 620, 1049

प्रश्न 2: नीचे दो श्रृंखलाएं दी गई हैं I और II|पहली श्रृंखला में विषम का चुनाव करें और उस श्रृंखला की सही संख्या को दूसरी श्रृंखला के पहले पद को मानकर m का मान ज्ञात करें|

I. 4, 5, 12, 39, 158, 805

II. _, _, _, _, m

A) 3724

B) 3812

C) 3904

D) 4034

E) इनमे से कोई नहीं

प्रश्न 3: नीचे दो श्रृंखला दिए गए हैं|श्रृंखला I में एक गलत पद है|श्रृंखला I का गलत पद ज्ञात करें, और उसे श्रृंखला II के पहले पद के रूप में लेना है और फिर उस श्रृंखला का दसवां पद ज्ञात करें और यह उसी पैटर्न का अनुसरण करता है जिस पैटर्न का अनुसरण श्रृंखला I करता है|

श्रृंखला I: 632, 695, 596, 739, 540, 799

श्रृंखला II: ………………………………………….10th term.

A) 40

B) 875

C) -543

D) 120

E) -471

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

प्रश्न 4: एक श्रृंखला है 58, 87, 174, 435, 1305

यदि अन्य श्रृंखला 16, __, __, __, __, m है जो उपरोक्त श्रृंखला के समान पैटर्न का अनुसरण करता है तो m का मान ज्ञात करें|

A) 1120

B) 1260

C) 1040

D) 1320

E) 1180

प्रश्न 5: दिए गए श्रृंखला में, प्रश्न चिन्ह के स्थान पर क्या आएगा और साथ ही इसी श्रृंखला का गलत पद भी ज्ञात करें, क्योंकि श्रृंखला में एक पद गलत है|विकल्प (X, ?) के क्रम में है, जहाँ X श्रृंखला का गलत संख्या है और (?) सही श्रृंखला का लुप्त संख्या है|

57, 73, 98, 132, 183, 247, ?

A) 73, 349

B) 132, 328

C) 98, 367

D) 183, 402

E) 183, 252

निर्देश (6 – 8): नीचे दी गई जानकारी के आधार पर प्रश्नों के उत्तर दें।

दी गई श्रंखला में (a) और (b) के मान ज्ञात करें और दिए गए प्रश्नों के उत्तर दें:

(a), (b), 102, 104, 107, 113, 128, 173

प्रश्न 6: पहले पद के रूप में ‘b’ वाली एक नई श्रृंखला बनाई गई है। श्रृंखला का दूसरा पद (b + 22) है, श्रृंखला का तीसरा पद (b + 33) है और श्रृंखला का चौथा पद (b + 44) है और इसी तरह आगे भी। श्रृंखला का 5वाँ पद ज्ञात करें।

A) 98 + 55

B) 99 + 55

C) 100 + 55

D) 101 + 55

E) 102 + 55

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

प्रश्न 7: माना 2a = x है, ‘x’ और दी गई श्रंखला के 5वें पद के बीच का अंतर क्या है?

A) 64

B) 88

C) 90

D) 79

E) 85

प्रश्न 8: मान लें दी गई श्रंखला का अगला पद m है, तो ‘m’, ‘a’ से लगभग कितने प्रतिशत अधिक है?

A) 344%

B) 272%

C) 244%

D) 374%

E) 144%

प्रश्न 9: निम्नलिखित संख्याओं की श्रृंखला में से विषम को खोजें।

24, 36, 84, 284, 1160, 5828

A) 36

B) 1160

C) 5828

D) 84

E) 284

प्रश्न 10: निम्नलिखित संख्याओं की श्रृंखला में से विषम को खोजें।

124, 180, 252, 308, 380, 416

A) 180

B) 416

C) 308

D) 380

E) 124

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

ANSWER KEYS and SOLUTIONS:

1) – C)2) – C)3) – B)4) – B)5) – B)6) – C)
7) – E)8) – C)9) – D)10) – B)  

Solution 1: C)

324 + 7– 1 = 372

372 + 8+ 1 = 437

437 + 9– 1 = 517

517 + 10+ 1 = 618

618 + 11– 1 = 738

738 + 12+ 1 = 883

883 + 132 – 1 = 1051

618 should come in place of 620

Hence, option c.

Solution 2: C)

For I;

4 × 1 + 1 = 5

5 × 2 + 2 = 12

12 × 3 + 3 = 39

39 × 4 + 4 = 160

160 × 5 + 5 = 805

Therefore, For II:

1st term = 160

160 × 1 + 1 = 161

161 × 2 + 2 = 324

324 × 3 + 3 = 975

975 × 4 + 4 = 3904

Therefore, m = 3904

Hence, option c.

Solution 3: B)

632 + 7 × 9 = 695

695 – 9 × 11 = 596

596 + 11 × 13 = 739

739 – 13 × 15 = 544

544 + 15 × 17 = 799

Wrong term = 540

So, 10th term = 540 + 7 × 9 – 9 × 11 + 11 × 13 – 13 × 15 + 15 × 17 – 17 × 19 + 19 × 21 – 21 × 23 + 23 × 25 = 875

Hence, option b.

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

Solution 4: B)

58 × 1.5 = 87

87 × 2 = 174

174 × 2.5 = 435

435 × 3 = 1305

Similarly:

16 × 1.5 = 24

24 × 2 = 48

48 × 2.5 = 120

120 × 3 = 360

360 × 3.5 = 1260

So the value of m = 1260

Hence, option b.

Solution 5: B)

57 + 42 = 73,

73 + 52 = 98,

98 + 62 = 134,

134 + 72 = 183,

183 + 82 = 247,

247 + 92 = 328

Hence, option b.

Solution 6: C)

The given series follows the following pattern:

So, a = 96 and b = 100.

Since, b = 100, 5th term = 100 + 55

Hence, option c.

Solution 7: E)

2 × a = x

Or, 2 × 96 = x

So, x = 192

5th term of the given series = 107

So, required difference = 192 – 107 = 85

Hence, option e.

Solution 8: C)

Next term of the series = 173 + (45 × 3.5) = 330.5

{(330.5 – 96)/96} × 100 ~ 244%

Hence, option c.

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

Solution 9: D)

24 × 1 + 4 × 3 = 36

36 × 2 + 4 × 4 = 88

88 × 3 + 4 × 5 = 284

284 × 4 + 4 × 6 = 1160

1160 × 5 + 4 × 7 = 5828

Therefore, 88 should come in place of 84.

Hence, option d.

Solution 10: B)

124 + 56 = 180

180 + 72 = 252

252 + 56 = 308

308 + 72 = 380

380 + 56 = 436

Therefore, 436 should come in place of 416.

Hence, option b.

RBI Assistant 2023 Mains Free Mock Test

Number Series Quant Prelims Practice Questions with Detailed Solutions

Question 1: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

96, 457, 168, 393, ?, 345

A) 182

B) 196

C) 262

D) 224

E) 256

Question 2: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

2040, 600, 240, 150, ?, 121.875

A) 127.5

B) 120.5

C) 132.5

D) 117.5

E) 141.5

Question 3: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

4.8, 14, 62, ?, 1516, 7578

A) 312

B) 296

C) 304

D) 286

E) None of these

SBI PO Prelims Free Mock Test 2023

Question 4: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

254, ?, 1022, 1150, 1214, 1246

A) 648

B) 766

C) 724

D) 812

E) 696

Question 5: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

452, 369, ?, 217, 146, 79

A) 285

B) 276

C) 305

D) 290

E) 264

Question 6: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

120, 128, 112, ?, 104, 144

A) 148

B) 136

C) 124

D) 132

E) 156

SBI PO Prelims Free Mock Test 2023

Question 7: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

16, 8, 8, 12, 24, ?

A) 64

B) 80

C) 72

D) 54

E) 60

Question 8: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

120, ?, 336, 372, 390, 399

A) 264

B) 252

C) 260

D) 276

E) 284

Question 9: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

1, 8, 56, 336, 1680, ?

A) 5640

B) 6720

C) 6840

D) 6600

E) None of these

SBI PO Prelims Free Mock Test 2023

Question 10: What will come in place of the question mark (?) in the following series?

24, 28, 36, 50, 72, ?

A) 90

B) 108

C) 104

D) 110

E) 112

प्रश्न 1: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

96, 457, 168, 393, ?, 345

A) 182

B) 196

C) 262

D) 224

E) 256

प्रश्न 2: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

2040, 600, 240, 150, ?, 121.875

A) 127.5

B) 120.5

C) 132.5

D) 117.5

E) 141.5

SBI PO Prelims Free Mock Test 2023

प्रश्न 3: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

4.8, 14, 62, ?, 1516, 7578

A) 312

B) 296

C) 304

D) 286

E) इनमें से कोई नहीं

प्रश्न 4: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

254, ?, 1022, 1150, 1214, 1246

A) 648

B) 766

C) 724

D) 812

E) 696

प्रश्न 5: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

452, 369, ?, 217, 146, 79

A) 285

B) 276

C) 305

D) 290

E) 264

प्रश्न 6: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

120, 128, 112, ?, 104, 144

A) 148

B) 136

C) 124

D) 132

E) 156

प्रश्न 7: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

16, 8, 8, 12, 24, ?

A) 64

B) 80

C) 72

D) 54

E) 60

प्रश्न 8: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

120, ?, 336, 372, 390, 399

A) 264

B) 252

C) 260

D) 276

E) 284

SBI PO Prelims Free Mock Test 2023

प्रश्न 9: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

1, 8, 56, 336, 1680, ?

A) 5640

B) 6720

C) 6840

D) 6600

E) इनमें से कोई नहीं

प्रश्न 10: निम्नलिखित श्रृंखला में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या आएगा?

24, 28, 36, 50, 72, ?

A) 90

B) 108

C) 104

D) 110

E) 112

SBI PO Prelims Free Mock Test 2023

ANSWER KEYS and SOLUTIONS:

1) – D)2) – A)3) – C)4) – B)5) – D)6) – B)
7) – E)8) – A)9) – B)10) – C)  

Solution 1: D)

96 + 192 = 457

457 – 172 = 168

168 + 152 = 393

393 – 132 = 224

224 + 112 = 345

Hence, option d.

Solution 2: A)

2040 ÷ 4 + 90 = 600

600 ÷ 4 + 90 = 240

240 ÷ 4 + 90 = 150

150 ÷ 4 + 90 = 127.5

127.5 ÷ 4 + 90 = 121.875

Hence, option a.

Solution 3: C)

4.8 × 5 – 10 = 14

14 × 5 – 8 = 62

62 × 5 – 6 = 304

304 × 5 – 4 = 1516

1516 × 5 – 2 = 7578

Hence, option c.

SBI PO Prelims Free Mock Test 2023

Solution 4: B)

254 + 512 = 766

766 + (512 ÷ 2) = 1022

1022 + (256 ÷ 2) = 1150

1150 + (128 ÷ 2) = 1214

1214 + (64 ÷ 2) = 1246

Hence, option b.

Solution 5: D)

The series is number – consecutive prime numbers in descending order starting from 83

452 – 83 = 369

369 – 79 = 290

290 – 73 = 217

217 – 71 = 146

146 – 67 = 79

Hence, option d.

Solution 6: B)

120 + 8 = 128

128 – 16 = 112

112 + 24 = 136

136 – 32 = 104

104 + 40 =144

Hence, option b.

Solution 7: E)

16 × 0.5 = 8

8 × 1 = 8

8 × 1.5 = 12

12 × 2 = 24

24 × 2.5 = 60

Hence, option e.

SBI PO Prelims Free Mock Test 2023

Solution 8: A)

120 + 144 = 264

264 + 72 = 336

336 + 36 = 372

372 + 18 = 390

390 + 9 = 399

Hence, option a.

Solution 9: B)

1 × 8 = 8

8 × 7 = 56

56 × 6 = 336

336 × 5 = 1680

1680 × 4 = 6720

Hence, option b.

Solution 10: C)

24 + 4 = 28

28 + (4 + 4) = 36

36 + (8 + 6) = 50

50 + (14 + 8) = 72

72 + (22 + 10) = 104

Hence, option c.

This brings us to the end of the article. Read to know how the number series questions can be solved and try attempting these Number Series Quant Practice Questions with Detailed Solutions.

    Free Mock Tests for the Upcoming Exams



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *