Sign Up on PracticeMock for Free Tests, General Awareness, Current Affairs, Exam Notifications and Updates

High level DI for SBI PO: The preparation for data interpretation for SBI PO exam is a must, especially from the perspective of mains. A separate section is dedicated just for DI in SBI PO mains. If you have been looking for high level DI for SBI PO questions, then you have arrived at the right place. You will get exposed to different type of DI-based questions today. With answer key it will also help you in arriving at the right conclusion in terms of your approach. Analyse your approach based on the answer key.

SBI_PO_Free Mock

High level DI for SBI PO Questions & Answers

Caselet DI: 

4000 people (male + female) participated in an event and categorised in three different categories i.e. VVIP, VIP and normal people. Ratio of VIPs to VVIPs who participated in the event is 7:5. Out of total normal people who participated in the event, 40% were males which were 512 less than number of male VIPs who participated in the event. Out of total VVIPs who participated in the event, 450 were males, while the sum of number of female VIPs and VVIPs together who participated in the event was 1470. 

Common Solution: 

Let the number of VIPs and VVIPs who participated in the event be 7x and 5x, respectively 

Therefore, number of normal people who participated in the event = 4000 – (7x + 5x) = (4000 – 12x) 

Number of normal males who participated in the event = 0.4(4000 – 12x) = (1600 – 4.8x) 

Number of normal females who participated in the event = 0.6(4000 – 12x) = (2400 – 7.2x) 

Number of male VIPs who participated in the event = 1600 – 4.8x + 512 = (2112 – 4.8x) 

Number of female VIPs who participated in the event = 7x – (2112 – 4.8x) = (11.8x – 2112)  

Number of male VVIPs who participated in the event = 450 

Number of female VVIPs who participated in the event = (5x – 450) 

According to the question, 

11.8x – 2112 + 5x – 450 = 1470 

Or, 16.8x = 4032 

Or, x = 240 

Therefore, number of normal people who participated in the event = (4000 – 12x) = 1120 

Number of normal males who participated in the event = 0.4 ×1120 = 448 

Number of normal females who participated in the event = 1120 – 448 = 672 

Number of VIPs who participated in the event = 7x = 1680 

Number of male VIPs who participated in the event = 448 + 512 = 960 

Number of female VIPs who participated in the event = 1680 – 960 = 720 

Number of VVIPs who participated in the event = 5x = 1200 

Number of male VVIPs who participated in the event = 450 

Number of female VVIPs who participated in the event = 1200 – 450 = 750 

1.) Find the sum of the number of normal females and female VIPs who participated in the event. 

a.) 1382 

b.) 1424 

c.) 1248 

d.) 1392 

e.) 1164 

Answer: d) 

Solution: 

Required sum = 672 + 720 = 1392 

Hence, option d. 

SBI_PO_Free Mock

Mixed Chart DI: 

The given pie-chart shows the percentage distribution of total number of five different types of energy drinks sold on Monday and Friday together. The number of bottles of Amp sold on Monday and Friday together is 360 more than the number of bottles of Nos sold on Monday and Friday together. 

High level DI for SBI PO

The given line graph shows the percentage of number of bottles of each energy drink sold on Monday out of the total number of bottles of that drink sold on Monday and Friday together. 

High level DI for SBI PO

Common Solution: 

Let the total number of bottles of given five energy drinks sold on Monday and Friday together be ‘x’ 

Therefore, number of bottles of Nos sold on Monday and Friday together = 0.18x 

Number of bottles of Amp sold on Monday and Friday together = 0.26x 

According to the question, 

0.26x – 0.18x = 360 

Or, 0.08x = 360 

Or, x = 360/0.08 = 4500 

Therefore, 

Number of bottles of Red bull sold on Monday and Friday together = 0.12x = 540 

Number of bottles of Red bull sold on Monday = 0.25 × 540 = 135 

Number of bottles of Red bull sold on Friday = 540 – 135 = 405 

Similarly, 

Energy drink Total bottles sold Number of bottles sold on Monday Number of bottles sold on Friday 
Red bull 540 135 405 
Monster 900 360 540 
Nos 810 162 648 
Bang 1080 648 432 
Amp 1170 351 819 

1.) Number of bottles of Bang sold on Friday is how much percent more/less than the number of bottles of Monster sold on Monday? 

a.) 12% 

b.) 30% 

c.) 15% 

d.) 20% 

e.) 25% 

Answer: d) 

Solution: 

Required percentage = {(432 – 360)/360} × 100 = 20% 

Hence, option d. 

High level DI for SBI PO – Missing DI

The table given below shows the number of smart bulbs manufactured by five different companies in 2017. It also shows the percentage of these smart bulbs sold, price of each bulb and total revenue generated by the sale of these bulbs by each company. 

Company Number of bulbs manufactured Percentage of bulbs sold Price of a bulb (Rs.) Revenue generated (Rs.) 
Philips 1250 – 75 56,250 
MI – 75% 120 75,600 
Bajaj 750 80% 80 – 
Surya 1240 – 60 33,480 
Orient 1500 40% – 75,000 

Common Solution: 

Company Number of bulbs manufactured Number of bulbs sold Number of unsold bulbs Price of a bulb (Rs.) Revenue generated (Rs.) 
Philips 1250 56250/75 = 750 1250 – 750 = 500 75 56,250 
MI 630/0.75 = 840 75600/120 = 630 840 – 630 = 210 120 75,600 
Bajaj 750 0.80 × 750 = 600 750 – 600 = 150 80 80 × 600 = 48,000 
Surya 1240 33480/60 = 558 1240 – 558 = 682 60 33,480 
Orient 1500 0.40 × 1500 = 600 1500 – 600 = 900 75000/600 = 125 75,000 
SBI_PO_Free Mock

1.) What is the difference between the total revenue generated by Bajaj and that by Surya by selling smart bulbs in 2017? 

a.) Rs. 15,120 

b.) Rs. 11,300 

c.) Rs. 14,520 

d.) Rs. 15,280 

e.) Rs. 12,340 

Answer: c) 

Solution: 

Desired difference = 48000 – 33480 = Rs. 14,520 

Hence, option c. 

Pie Chart DI

The pie chart given below shows the percentage distribution of the number of B-schools which got different ratings i.e. (5, 4, 3, 2 and 1) out of 5 in terms of placement criteria. The average number of professors in each B-school with grade 2 is 17, while the total number of professors in all the B-schools with grade 2 is 3468. 

High level DI for SBI PO

Common Solution: 

Number of B-schools which received grade 2 = 3468/17 = 204 

Total number of B-schools together = (204/17) × 100 = 1200 

Grade Number of B-schools 
9 × 12 = 108 
15 × 12 = 180 
23 × 12 = 276 
17 × 12 = 204 
36 × 12 = 432 

Topic: Pie chart 

Sub topic: Normal 

Lvl: 1 

Q1. Average number of students per B-school with grade 4 is 84. If the ratio of the total number of boys to girls in all the B-schools with grade 4 is 11: 9, then find the total number of girls in all the B-schools together with grade 4. 

a) 6804 

b) 7210 

c) 6640 

d) 6274 

e) None of these 

Ans: a 

Solution: 

Total number of students = 180 × 84 = 15120 

Required number of girls = 9/20 × 15120 = 6804 

Hence, option a.  

Arithmetic Based DI

The line graph given below shows the percentage by which five different friends marked their goods above the cost price, and the discount percentage given and the amount (in Rs.) for which they sold their articles. 

Common Solution: 

For Carryminati: 

Let cost price of the article = Rs. 100x 

Marked price of the article = 1.6 × 100x = Rs. 160x 

Selling price of the article = 0.6 × 160x = 96x 

So, 96x = 768  

x = 8 

Cost price of the article = Rs. 800 

Marked price of the article = 160 × 8 = Rs. 1280  

For Bhuvan: 

Let cost price of the article = Rs. 100x 

Marked price of the article = 1.5 × 100x = Rs. 150x 

Selling price of the article = 0.64 × 150x = 96x 

So, 96x = 864  

x = 9 

Cost price of the article = Rs. 900 

Marked price of the article = 150 × 9 = Rs. 1350  

For Amit: 

Let cost price of the article = Rs. 100x 

Marked price of the article = 1.75 × 100x = Rs. 175x 

Selling price of the article = 0.72 × 175x = 126x 

So, 126x = 756  

x = 6 

Cost price of the article = Rs. 600 

Marked price of the article = 175 × 6 = Rs. 1050  

For Ashish: 

Let cost price of the article = Rs. 100x 

Marked price of the article = 1.65 × 100x = Rs. 165x 

Selling price of the article = 0.68 × 165x = 112.2x 

So, 112.2x = 1122 

x = 10 

Cost price of the article = Rs. 1000 

Marked price of the article = 165 × 10 = Rs. 1650  

For Harsh: 

Let cost price of the article = Rs. 100x 

Marked price of the article = 1.8 × 100x = Rs. 180x 

Selling price of the article = 0.72 × 180x = 129.6x 

So, 129.6x = 648  

x = 5 

Cost price of the article = Rs. 500 

Marked price of the article = 180 × 5 = Rs. 900  

Names Marked price (in Rs.) Cost price (in Rs.) 
Carryminati 1280 800 
Bhuvan 1350 900 
Amit 1050 600 
Ashish 1650 1000 
Harsh 900 500 

1. What is the cost price of article for Carryminati?     

a.) Rs. 600 

b.) Rs. 800 

c.) Rs. 850 

d.) Rs. 900 

e.) None of these 

Ans: b 

Solution: 

Cost price of article for Carryminati = Rs. 800 

Hence, option b. 

We hope the questions were of high level DI for SBI PO

SBI_PO_Free Mock

You can also find daily SBI PO 2021 updates posted on our official Instagram handle as well.          

You might want to subscribe to our push notifications for such daily valuable articles.          

Still, have some doubts about what we discussed in this blog? Then, leave your queries in the comment section below. We will surely respond to them. 

    Free Mock Tests & Relevant Articles for the Upcoming Exams

Other Exams
Free Mock Test Relevant Articles
IBPS Clerk Prelims Free Mock Test IBPS Clerk
IBPS PO Prelims Free Mock Test IBPS PO
NIACL AO Mains Free Mock Test NIACL AO
SBI PO Prelims Free Mock Test SBI PO
RBI Assistant Free Mock Test RBI Assistant
IBPS SO Free Mock Test IBPS SO

Write A Comment